جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27190
  تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1392 10:36
  تعداد بازدید : 632

  در قطعنامه‌ای ضد سوری؛

  مجمع عمومی سازمان ملل گذار سیاسی در سوریه را خواستار شد

  مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای غیرالزام آور ضد سوری خواهان "گذار سیاسی" در دمشق شد.

  UN_General_Assembly-037bc.jpg

   روسیه یکی از مخالفان سرسخت این قطعنامه محتوای آن را جانبدارانه خواند و از اینکه "به جنایاتی که شورشیان سوری مرتکب شده‌اند" پرداخته نشده به شدت انتقاد کرد.

  پیش نویس قطعنامه توسط کشورهای عرب ارائه شده و آمریکا نیز از حامیان اصلی بود.

  سوریه می گوید این قطعنامه در تقابل با تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و روسیه برای یافتن راه‌حل سیاسی پایان بحران در این کشور است.

  قطعنامه سازمان ملل متحد "گذار سیاسی" را بهترین راه حل صلح آمیز برای خاتمه بحران دانسته است.

  این قطعنامه در عین حال حکومت سوریه را به دلیل استفاده از تسلیحات سنگین علیه غیرنظامیان و آنچه "نقص سازمان‌یافته حقوق بشر و آزادی‌های بینادین" خوانده، به شدت محکوم کرده و از افزایش سریع تعداد تلفات" ابراز انزجار کرده است.

  در این بیانیه از توسل احتمالی به سلاح‌های شیمیایی در سوریه ابراز نگرانی شده و ورود بازرسان بین‌المللی به سوریه و تحقیقات جامع در این زمینه درخواست شده است.

  قطعنامه مجمع عمومی خواستار حمایت اقتصادی فوری از کشورهای همسایه سوریه شده که ۱.۵ میلیون نفر آواره را در خود جای داده‌اند و هشدار داده‌اند که بیش از ۴ میلیون نفر داخل سوریه آواره شده‌اند.

  براساس گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، پیشنهاددهندگان این طرح در پیش‌نویس‌های اولیه، آشکارا از شورشیان سوریه حمایت کرده بودند اما پس از انتقادها، آن را کمرنگ‌تر کردند و به ائتلاف مخالفان بشار اسد به عنوان "نماینده موثر مخالفان" برای گذار سیاسی اشاره کردند.

  ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است فقط در سال میلادی جاری، یعنی در چهار ماه و نیم گذشته، ۲۰ هزار نفر در سوریه کشته شده‌اند.

  بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد نیز گفته است این قطعنامه "بحران را تشدید می‌کند، خشونت‌ها را در سوریه افزایش می‌دهد و رویه بین‌المللی خطرناکی بر جای خواهد گذاشت.

  به گفته این نماینده حکومت سوریه، "این سند به مسلح‌کردن گروه‌های تروریستی در سوریه مشروعیت می‌بخشد و‌ یک جناح مخالف خارجی را‌ غیرقانونی نماینده برحق مردم سوریه می‌خواند و به رسمیت می‌شناسد.

  آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند که برای رسیدن به راه‌حلی برای بحران سوریه، کنفرانسی برگزار شود که مکان و زمان آن هنوز اعلام نشده است.

  الکساندر پانکین، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل هم این قطعنامه را "یک‌طرفه" خوانده و گفته است که پیشنهاد صلح اخیر را خنثی می‌کند.

  به گفته وی، این قطعنامه همه مسئولیت آن‌چه در سوریه رخ می‌دهد را به عهده حکومت سوریه می‌اندازد و این خلاف واقعیت‌های واضح است.

  با این حال رزماری دی‌کارلو، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل، گفته است که این قطع‌نامه با پیشنهاد آمریکا و روسیه برای سوریه "هم‌خوانی دارد".

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
35