جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27115
  تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1392 17:0
  تعداد بازدید : 501

  رییس کانون سردفتران: سند رسمی راه دبّه کردن در معاملات را می بندد

  ییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: اسناد تنظیمی وفق ماده 1287 قانون مدنی، سند رسمی است و اصل بر اعتبار آن ها است.

  محمدرضا دشتی اردکانی اظهار کرد: باید مردم را نسبت به ویژگی‌های سند رسمی آگاه کرد تا هنگام نقل و انتقالات یا عقد قراردادهای اجاره، چه موجر و چه مستاجر از حقوق و آزادی‌هایی که قانون برایشان قائل شده و ضمانت‌هایی که حاکمیت به اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی ارائه می‌دهد، اطلاع داشته باشند؛ زیرا اگر مردم با امتیازات سند رسمی آشنا باشند دیگر کلاهبرداری‌ها و دبه کردن در معاملات از بین می‌رود.

   Multimedia_pics_1386_5_Legal_98.jpg

  رییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: فقط اسناد تنظیمی وفق ماده 1287 قانون مدنی، سند رسمی است و اصل بر اعتبار آن‌ها است؛ یعنی هر سند رسمی معتبر است مگر این‌که خلاف آن در دادگاه صالح اثبات شود. در مقابل، اسناد عادی اساسا نیازمند اثبات در دادگاه صالح به‌منظور کسب اعتبار قانونی‌اند. از همین جهت است که اسناد رسمی، اصالتا لازم‌الاجرا هستند. این مزیت حقوقی منحصر به فرد سند رسمی برای برتری نسبت به سند عادی است.

   

  وی تصریح کرد: یک سند طبق قانون مدنی، باید واجد شرایط اساسی و مهمی باشد تا به اعتبار قانون «سند رسمی» تلقی شود. سندی رسمی است که در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی یا نزد سایر ماموران رسمی در حدود صلاحیت آن‌ها بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشد. یعنی اگر در تنظیم سند، هر یک از اوصاف پنج‌گانة مذکور اعم از مراجع سه‌گانة صدور اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی یا سایر ماموران رسمی در حدود صلاحیت مامورین رسمی و بر طبق مقررات قانونی رعایت نشود، آن سند عادی است.

   

  رییس کانون سردفتران و دفتریاران، افزود: سند رسمی فی‌نفسه قابل استناد، مستند و لازم‌الاجراست حتی در ادارات ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی، بدون آن‌که لازم باشد پله‌های دادگاه را برشمرد. چون سند رسمی، اولا معاف از اقامه دعوی است و اساساً، خود دارای قوةه اثباتی است.

   

  وی ادامه داد: دوم اینکه اسناد رسمی درباره طرفین و وارث و قایم‌مقام آنان معتبر است و اعتبار آن‌ها نسبت به اشخاص ثالث در صورتی است که قانون تصریح کرده باشد. (ماده 1290 قانون مدنی) و همچنین ادعای انکار و تردید در مقابل اسناد رسمی، اساساا مسموع نیست لیکن در‌ خصوص سند عادی، ابتدا باید خود سند عادی در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد و فراتر از آن، اثبات شود و این زمینه‌ای برای منازعات است.

   

  دشتی‌اردکانی از رسانه ها درخواست کرد تا با اطلاع‌رسانی درباره ویژگی‌های سند رسمی، زمینه سلامت حقوقی مردم را فراهم سازند؛ زیرا اگر مردم با امتیازات سندرسمی آشنا باشند دیگر، دبّه کردن در معاملات و زمینه بسیاری از اختلافات و کلاهبرداری‌ها از میان می‌رود.

   

  رییس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی ابراز امیدواری کرد تا فضای حقوقی کشور به سمت توسعه سند رسمی حرکت کند و ابراز امیدواری کرد تا با تدابیر اتخاذ شده از سوی قوه قضاییه، فرهنگ سند رسمی هرچه بیشتر توسعه یابد تا همان‌گونه که مسئولان عالی قضایی نیز همگی پیش از این در سخنرانی‌های مختلف و متعدد یاد کرده‌اند، میزان دعاوی مطرح در محاکم دادگستری کاهش پیدا کند.

   

   

  به نقل از:

  www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
7