جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27097
  تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1392 13:51
  تعداد بازدید : 687

  مجلس چگونه با مشارکت 112 نفر جلسه تشکیل می دهد؟

  معمولا بیانیه های نمایندگان با حدود 230 نماینده صادر و جلسات مهمی همچون نشست های استیضاح با حضور 250 تا 260 نماینده تشکیل می شود و بیشتر این افراد نیز در رأی گیری این جلسات مشارکت می کنند؛ اما گویا در روزهای اخیر، مجلس به مرخصی رفته است!

  مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر، چند مصوبه ریز و درشت داشت که میزان مشارکت و فعالیت نمایندگان در پناه اسم این مصوبات پنهان ماند.

  به گزارش «تابناک»، مجلس شورای اسلامی در حال حاضر باید 290 نماینده داشته باشد که به دلیل درگذشت یکی از نمایندگان و کشیدن انتخابات در چهار حوزه انتخابی به مرحله میان‌دوره‌ای، شمار نمایندگان فعلی 285 نفر است.

       ( عكس تزييني است)

  بنا بر قانون اساسی، برای تشکیل جلسات مجلس، حضور دو سوم نمایندگان لازم است و بنابراین مجلس می‌تواند با حضور بیشتر از 190 نماینده تشکیل جلسه دهد.

  معمولا بیانیه‌های نمایندگان با حدود 230 نماینده صادر ‌و جلسات مهمی مثل جلسات استیضاح با حضور 250 تا 260 نماینده تشکیل می‌شود و بیشتر این افراد نیز در رأی‌گیری این جلسات مشارکت می‌کنند.

  این در حالی است که در چهارشنبه هجدهم اردیبهشت، مجلس با 52 رأي موافق، 39 رأي مخالف، 21 رأي ممتنع از مجموع 197 رأي با يک فوريت طرح تثبيت بهاي خدمات مخالفت کرده است؛ یعنی جلسه مجلس تقریبا با حداقل تعداد ممکن رسمیت داشته است و کمتر از یک سوم نمایندگان مجلس با فوریت طرح مورد بررسی مخالف یا موافق بوده‌اند و دیگران یا غایب بوده‌اند یا در رأی‌گیری مشارکت نکرده‌اند و یا بی‌نظر بوده و رأی ممتنع داده‌اند. در همین روز، شمار نمايندگان مجلس مشارکت کننده در دیگر تصمیمات مجلس 123، 153، 143، 131 و 147 نفر بوده ‌که حداکثر تقریبا برابر با نیمی از نمایندگان مجلس است.

  این وضعیت در هفته جاری نیز ادامه پیدا کرد. پس از این که در روز یکشنبه، جلسه بررسی بودجه با کمتر از دویست نماینده تشکیل شد، ‌روز دوشنبه نیز در رد پیشنهاد اختصاص 15 درصد از منابع صندوق توسعه برای بخش غیردولتی تنها 126 نماینده در رأی‌گیری مشارکت داشتند و جلسه عصر دوشنبه در موضوع حساسی چون بودجه با یک ساعت دیرکرد به رسمیت رسید.

  غیبت نمایندگان مجلس و عدم مشارکت حاضرین در رأی‌گیری پیش از این نیز چالش‌برانگیز شده بود. 21 شهریور 91، در جريان بررسي يكي از مواد لايحه اصلاح قانون دريايي ايران كه طبق آن عبارت بايد"پرچم جمهوري اسلامي ايران" جايگزين "پرچم ملي ايران" مي‌شد به دليل شركت نكردن نمايندگان در رأي‌گيري حاشيه‌هايي در مجلس به وجود آمد. جالب آن ‌که به دليل رأي نياوردن حذف اين ماده، اصل آن به كميسيون ارجاع شد.

  به همین سبب است که طرح فوریتی برای مجازات نمایندگانی که در رأی گیری‌ مجلس شرکت نمی‌کنند، از چندی پیش در بین نمایندگان مجلس مطرح شده است. جدای از این که چه نقصی کار را به جایی کشانده ‌که برای انجام وظیفه نمایندگان مجلس، تصویب مجازات و تنبیه لازم دانسته شده است، حضور حداقلی نمایندگان مجلس در جلسات معمول مجلس نیز جای سؤال دارد.

  علیرضا منادی سفیدان از اعضای هیأت رئیسه مجلس در پاسخ به پرسش تابناک درباره چرایی حضور اندک نمایندگان در جلسه چهارشنبه هفته پیش مجلس می‌گوید: 208 نماینده به مجلس آمده‌اند، نزدیک چهل نفر از آنها در نشست فرهنگیان با مقام معظم رهبری شرکت داشته، 25 نفر در مأموریت هستند و غیبت سایرین غیر مجاز بوده است.

  هرچند سخنان رهبر انقلاب برای نمایندگان همانند جامعه فرهنگیان و دیگر قشرهای مردم مهم و لازم‌الاتباع است، ‌نمایندگان مجلس راه‌های زیادی برای دسترسی کامل به محتوا و متن سخنان ایشان داشته‌اند و علاوه بر آن عمل به درخواست‌های رهبری از نمایندگان در مورد جدی گرفتن کار مجلس و مشارکت فعال در مبحث مجلس قاعدتا مهم‌تر از گوش دادن به سخنرانی ایشان است.

  از سوی دیگر، حضور 25 نماینده مجلس در مأموریت نیز جای تأمل دارد؛ در حالی که بهمن ماه سال گذشته، عبدالرضا مصری، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبر داده بود، تمرکز بر سفرهای نمایندگان به عنوان راهی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مجلس مورد توجه قرار گرفته است تا رکورد سفرهای خارجی نمایندگان مجلس هشتم که در تاریخ مجلس بی‌سابقه بوده است، تکرار نشود.

   

  به نقل از:

  www.tabnak.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
29