جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27063
  تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1392 10:48
  تعداد بازدید : 532

  وزیر دارایی افغانستان در جلسه استیضاح از نمایندگان متهم به فساد نام برد

  وزیر دارایی افغانستان در جلسه استیضاح مجلس، از نمایندگانی که به گفته او در قاچاق و سوءاستفاده از مقام دست داشتند، نام برد.

   

   این جلسه استیضاح با سر و صداهای زیادی انجام شد.

   

  هرچند نمایندگان پیش از آغاز جلسه استیضاح، به خاطر اتهاماتی که وزیر دارایی در چند هفته اخیر به مجلس وارد کرده بود، خشمگین بودند اما در پایان جلسه تمام نمایندگان به جز پنج نماینده، کارت سبز را به نشانه قناعت به پاسخ‌های او بلند کردند.

   

  تمامی نمایندگانی که از وزیر دارایی در جلسه استیضاح سوال پرسیدند از او خواستند که نام نمایندگانی را که متهم کرده، در جلسه علنی افشا کند.

   

  "عمر زاخیلول" وزیر دارایی افغانستان در این جلسه از جریانی به نام "کاروان صلح" در مجلس یاد کرد و گفت که "ظاهر قدیر" نماینده ننگرهار رهبر این جریان، بارها به خانه‌اش آمده و از وی خواهان کمک مالی شده است.

   

  زاخیلول گفت که این نماینده از یک مقطع زمانی دوساله به ارزش ۲۶۹ میلیون دلار به شکل غیرقانونی آرد وارد کرد.

  زاخیلوال همچنین از "حمیدزی لالی" نماینده قندهار نام برد و گفت که این نماینده از از وزیر دارایی خواست تا خلاف تصمیم شورای وزیران، دستور طی مراحل ۱۹۷۰ ماشین غیرقانونی را بدهد.

   

  "سمیع الله صمیم" نماینده فراه، نیز از سوی وزیر دارایی به قاچاق نفت متهم شد.

   

  زاخیلوال گفت: پنج تانکر نفت/نفت‌کش در فراه ضبط شد. وکیل صاحب از جرمنی زنگ زد که تانکرهای را رها کنید. گفتم قاچاق است. گفت اگر قاچاق نبود که از تو کمک نمی‌خواستم.

   

  وزیر دارایی به قاچاق کالا در مسیر ولایات جنوبی پکتیا و پکتیکا اشاره کرد و گفت که به این دلیل مدیر گمرک این دو ولایت را برکنار کرده اما "محمود خان سلیمان خیل" نماینده پکتیکا به تاکید و حتی با فرستادن پول خواهان انتصاب دوباره پسرش در پست مدیریت گمرک پکتیکا شد.

   

  "محمد عظیم محسنی" نماینده بغلان نیز از سوی وزیر دارایی به درخواست دریافت خانه‌های غیرقانونی در شهر پلخمری متهم شد.

   

  به گزارش شبکه بی بی سی، وزیر دارایی افغانستان همچنین "عارف رحمانی" نماینده غزنی را به درخواست برای دریافت قرارداد و پول متهم کرد. این اتهامات، خشم نمایندگان نامبرده را برانگیخت اما به آنها اجازه صحبت در مجلس داده نشد.

   

  وزیر دارایی همچنین از سوی این نمایندگان به کارهای غیرقانونی متهم شد اما اعلام کرد که حاضر است در صورت اثبات این ادعاها استعفا دهد. وی گفت که تمامی پرونده های نمایندگان را برای طی مراحل قانونی به دادستانی سپرده است.

   

  چند هفته پیش، شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان برای استیضاح وزیر دارایی امضا جمع کردند. دلیل استیضاح ادعا‌های فساد علیه وی خوانده شد. پس از آن زاخیلوال ادعا کرد شماری کمی از نمایندگان در قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی دست دارند.

   

  یک هفته بعد از آن نیز بار دیگر ادعا کرد که شماری از اعضای مجلس نمایندگان این کشور در قاچاق آرد از پاکستان هم دست دارند.

   

  وی همچنین به خبرنگاران گفت که شماری از اعضای مجلس از وی خواسته‌اند امضاهایی را که برای استیضاح وی جمع آوری شده، از نمایندگان خریداری کند. اما مجلس این ادعاهای وزیر دارایی را رد کرد.

   

  "حفیظ الله منصور" یکی از نمایندگان مجلس این کنش و واکنش‌ها را نمونه ای از رشد دموکراسی در کشور خواند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
39